Odmeňovanie v sociálnych službách.

Autor: Ľubomír Sečkár | 5.10.2016 o 12:10 | Karma článku: 10,53 | Prečítané:  9431x

Vážení,  je 12.08 hod.  (08 = osem samosprávnych krajov), je najvyšší čas riešiť danú tému a nezatvárať oči.

V každej vyspelej spoločnosti existuje väčšia či menšia snaha o pomoc starším ľuďom, prípadne občanom obmedzeným pracovať z rôznych dôvodov zdravotného postihnutia.

Miera podpory závisí od možností ekonomiky.

Ale čo v prípade, ak ekonomika pracuje výborne a časť  pomáhajúcich občanov sa prepadá pod hranicu minimálnej mzdy? Je to výsledkom nízkej spoločenskej potreby týchto ľudí alebo len akýmsi opomenutím zodpovedných?

V prvom prípade určite  existuje silný tlak po sociálnej miere podpory, neustále sa zvyšuje potreba zaopatrenia staršieho ekonomicky už neaktívneho obyvateľstva, vytvára sa zvyšujúci tlak na rezidenčné sociálne služby. Ambulantná forma podpory je ešte stále „v plienkach“ a treba priznať, že umiestnením sociálne odkázaného človeka sa rodine pomôže často krát aj vo forme riešenia jej bytovej situácie. Táto rodina však následne vyžaduje sociálne služby na vysokej úrovni. Kvalitu stanovuje štát a jednotlivé oblasti sa postupne musia prispôsobovať vysokým štandardom kvality.

O sociálnych službách sa viac píše ako by sa mali zlepšiť. Nositeľom kvality je tu predovšetkým človek – sociálny pracovník, ktorý odovzdáva nielen svoju  odbornosť ale aj kus svojho srdca a často nahrádza aj rodinu. A tu prichádza ku kameňu úrazu – spoločenská cena (odmena za prácu) sociálneho pracovníka je už tak nízka, že získať a hlavne udržať si dobrého pracovníka  už nie je možné. Vysokoškolsky vzdelaní pracovníci odmietajú priamu starostlivosť o klienta.   Od sestier sa vyžaduje ešte vyššie vzdelanie ako v nemocnici (VŠ II. Stupňa + špecializácia) s platom minimálne o 150 eur nižším, pričom v prípade úhrady ich ošetrovateľských výkonov ide len o 11 výkonov  (najrozsiahlejší objem výkonov – podávanie medikamentóznej liečby a konzultácie s lekárom  ostávajú mimo financovania zdravotných poisťovní).

Do pozície  opatrovateľov - opatrovateliek štát masovo pripravuje ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní, odmietajú pracovať a  často ani mentálne nespĺňajú predpoklady na tak náročnú prácu. O práci v sociálnych zariadeniach nemajú ani potuchy a ak áno, tak idú pracovať radšej do zahraničia.

Veľká časť zamestnancov, ktorí v sociálnych zariadeniach pracujú, sú predovšetkým v preddôchodkovom veku. Práca je pre nich fyzicky a aj psychicky náročná a mnohí sú nútení riešiť  „svoju opotrebovanosť“   dlhodobými práceneschopnosťami. Je to pre nich zároveň aj výhodné, pretože bez námahy dosiahnu približne rovnaký príjem z nemocenského poistenia ako vo svojom povolaní. A ak  takýto pracovník ešte vládze, prechádza do lepšie plateného rezortu zdravotníctva, prípadne automobilového priemyslu s neporovnateľne vyšším príjmom.

Sociálni pracovníci tak chýbajú a tí, čo sú ešte ochotní pracovať za 550 eur brutto, sú preťažovaní následnými nadčasmi v práci a nedostatočnou rehabilitáciou.

Nepatrné zvýšenie platových taríf v januári a v júli roku 2015  nič nevyriešilo a je to len zbytočné  a drahé byrokratické gesto pre zamestnancov vo verejných službách.

Úsilie a pracovné nasadenie sociálnych pracovníkov akosi  zaniká pri neustálych požiadavkách na zvyšovanie platov v zdravotníctve a v školstve aj vzhľadom k tomu, že ide o rádovo niekoľkonásobne väčšie masy zamestnancov ako je počet sociálnych pracovníkov.

Miera ich trpezlivosti  je však už na najvyššom stupni a ak by došlo k vzniku masového odporu  v relatívne menšom rezorte, vieme si predstaviť rozdúchanie tejto iskry celospoločensky...

Väčšina sociálnych pracovníkov pracuje v sociálnych službách preto, lebo majú svoju prácu radi. Lenže odmena za túto tak spoločensky žiadanú prácu by mala uživiť každého jedného, bez potreby hľadania si ďalších brigád v čase, keď sa každý jeden sociálny pracovník môže venovať sebe, svojej rodine, prípadne ďalšiemu štúdiu.

Preto – hlavne samosprávne kraje, riešme otázku sociálnych služieb spoločne a systematicky, lebo sa nám naše domovy zrútia ako domčeky z karát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dostali sme sa do civilizačnej pasce (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi priateľmi a spojencami, bez motivácie a plánu, bez peňazí.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Teraz Šefčoviča nastrkajú všade

Do prezidentskej zápletky už chýba len Danko.


Už ste čítali?