„Nie som dobrovoľník, robím to len tak"

Autor: Ľubomír Sečkár | 28.11.2014 o 16:49 | (upravené 28.11.2014 o 17:16) Karma článku: 11,40 | Prečítané:  1595x

Mnohí z nás sa už určite stretli s pojmom dobrovoľníctva. Čo to znamená, na čo je dobrovoľník zameraný, prečo to robí, atď. atď.  Množstvo a množstvo otázok. Po osobných skúsenostiach viem, že väčšina ľudí chce byť či už väčšou alebo menšou mierou užitočných a zmysluplne prežívať svoj voľný čas. Častokrát si  liečia svoje osobné prehry, nenaplnené  ideály, alebo jednoducho iba chcú konať a robiť dobré skutky. Plynie to z ich „dobrého srdiečka“.

Uvediem jeden pekný príklad. Poznám ich veľa, ale tento je tak jednoduchý a ľudský, až je úplne prirodzený. Rozvedená žena (Magdalénka), mamička dvoch školopovinných detí, dcéra ťažko chorej matky, ktorá pred rokom podľahla svojmu onemocneniu.  So svojimi deťmi žila s matkou, o ktorú sa s láskou starala, no napriek tomu boj s chorobou nevyhrali. Nastala ťažká depresia a nezáujem. Domácnosť stagnovala, deti aj ich mama boli nešťastní.

Náhoda tomu chcela, že sa jedného dňa stretla s bývalou spolužiačkou. Zašli na kávu, vyliali si jedna druhej srdce. Spolužiačka dlhé roky pracovala v zariadení pre opustené deti. Aj sa pochválila, aj sa posťažovala. Detí je veľa, pracovníkov málo a každé dieťa hľadá, keď už nie svoju mamu, aspoň dobrú priateľku, alebo spriaznenú dušu. Pozvala Magdalénku na jesenné púšťanie šarkanov, samozrejme aj ich prípravu.  Deti sú  veľmi čisté a úprimné stvorenia. Vyrozprávali Magdalénke všetko, čo o sebe vedia a začalo medzi nimi vznikať krásne priateľské puto.

Magdalénka začala chodiť častejšie, vždy si nachystala materiál na prácu s nimi a  pred Vianocami vymiesila cesto na perníky, ktoré spoločne upiekli. Pri zdobení už boli aj Magdalénkine deti. Na spoločné stretnutia sa dnes  už tešia obidve strany. Bez nároku na akúkoľvek odmenu. Majú sa radi a ich vzájomná láska sa nedá zaplatiť.... Pominuli depresie a Magdalénka našla nové naplnenie svojho života. Ukázala svojim deťom, že urobiť niečo dobré pre druhého prináša radosť a pocit uspokojenia. A na otázku, či je dobrovoľníkom odpovie: „Nie som dobrovoľník, robím to len tak“.

Myslím si, že toto sú tie pocity, ktoré človek – dobrovoľník zažíva pri svojich dobrovoľníckych aktivitách. Bez presvedčenia a nasilu to nemá zmysel. Tento príbeh je len jeden z obrovského množstva dobrovoľníckych aktivít. Dobrovoľníctvo je vo všeobecnosti rozšírené aj v iných krajinách. Náš štát dokonca pristúpil  k úprave dobrovoľníckych aktivít právnou úpravou. Od roku 2011 môže občan vykonávať dobrovoľnícke aktivity v mnohých oblastiach (zdravotníctvo, sociálne služby, prírodné katastrofy, humanitárna pomoc, verejné zbierky, záchrana života a zdravia, ochrana životného prostredia, administratívne práce pre verejnú správu a pod.).

Nastáva čas Adventu, blížia sa Vianoce. Vieme obetovať svoj voľný čas, materiálne statky a dobré slovo pre človeka, ktorý to potrebuje?

Ponuka možností je nekonečná...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dostali sme sa do civilizačnej pasce (píše Michal Havran)

Zostaneme opäť sami, rozhádaní s našimi priateľmi a spojencami, bez motivácie a plánu, bez peňazí.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Teraz Šefčoviča nastrkajú všade

Do prezidentskej zápletky už chýba len Danko.


Už ste čítali?