Priority rozvoja sociálnych služieb

Autor: Ľubomír Sečkár | 28.10.2014 o 16:44 | Karma článku: 11,52 | Prečítané:  684x

Slovensko v najbližších rokoch čaká dynamické starnutie jeho populácie spôsobené hlavne posúvaním početných generácií do seniorského veku. Podľa prognóz odborníkov  priemerný vek obyvateľstva v roku 2015 presiahne hodnotu 40 rokov a do roku 2025 sa bude blížiť k hodnote 43 rokov. Odborníci odhadujú, že od roku 2018 budú na Slovensku prevažovať seniori nad detskou populáciou obyvateľstva a takýto trend by sa mal udržať do roku 2030.

Starnutie obyvateľstva je ovplyvnené dlhodobo sa zvyšujúcou strednou dĺžkou života, ktorá v roku 2012 dosiahla u mužov 72,47 roka a u žien 79,45 roka. Vzhľadom na uvedené skutočnosti predpokladáme zvyšujúci dopyt po sociálnych službách, ale hlavne aj zvyšujúci dopyt po kvalite ich poskytovania.

Ďalšou významnou skupinou prijímateľov sociálnych služieb sú ľudia so zdravotným postihnutím. Táto skupina očakáva moderný a silný systém kompenzácií  (dnes zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia).

       V oblasti duševného zdravia dochádza k nárastu duševných chorôb, najmä u mladých ľudí. Čo je tretím najčastejším dôvodom na priznanie invalidného dôchodku.

       Moderná spoločnosť a najmä štát citlivo reagujú na tieto javy a snažia sa vo väčšej, či menšej miere reagovať na aktuálne výzvy. Nedostatok sociálnych služieb, ich financovanie a rozvoj kvality sa snažia riešiť presadzovaním ľudsko-právneho princípu a orientáciou priamo na poberateľa sociálnych služieb. Základným pilierom v tejto oblasti je dodržiavanie ľudských práv a slobôd.

       V podmienkach Slovenskej republiky ešte stále prevládajú pobytové sociálne služby. Ak chceme ponechať poberateľa sociálnej služby v jeho prirodzenom prostredí, očakávame, že politika štátu a v jej nadväznosti  miestne a územné samosprávy budú vytvárať podmienky na  zabezpečenie dostupnosti sociálnych služieb na komunitnej úrovni, vytvárať podmienky pre moderné a bezpečné sociálne bývanie, dostupnosť terénnych sociálnych pracovníkov a opatrovateľov, že štát legislatívne zabezpečí previazanosť dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti v prospech občana.

To znamená, že je potrebné aj z úrovne štátu, aj z úrovne samospráv  podporovať a budovať  také druhy pobytových služieb, ktoré posilňujú nezávislý život a podporovať a budovať požadované  ambulantné a terénne sociálne služby.

       Čo nás to bude stáť a kto to bude platiť? Navrhovaným prostriedkom alebo novým systémom  je zavedenie finančného príspevku na odkázanosť pri vybraných druhoch sociálnych služieb podľa stupňa odkázanosti fyzickej osoby na pomoc inej osoby. Ide o snahu spravodlivého rozdelenia zdrojov. Ak by bol zámer splnený, dôjde tak k zvýšeniu príjmov VÚC a zníženiu príjmov obcí v oblasti sociálneho zabezpečenia  občanov.

Za zamyslenie pre štát  bude určite stáť   zavedenie  „poistenia na opateru“, ktoré sa úspešne realizuje v niektorých susedných okolitých štátoch.

Ako sa postaráme o našich spoluobčanov, je len v našich rukách.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?