Mladý záchranár

Autor: Ľubomír Sečkár | 29.9.2014 o 22:44 | Karma článku: 12,37 | Prečítané:  700x

Čo je to MLADÝ ZÁCHRANÁR a čo je jeho hlavným poslaním? Náš príbeh začal pri záchranných činnostiach. Dotyk so smrťou človeka formuje, mení ho a natrvalo poznačí, ako napríklad zemetrasením zničené Iránske mesto Bam, letecké nešťastie slovenského vojenského špeciálu v maďarskej obci Hejce, pri ktorom prežila len jedna osoba, povodne počas storočnej vody, množstvo pátracích akcií po stratených a nezvestných osobách, lesné požiare a pod.

Príchodom internetu sme sa rozhodli vytvoriť záchranársky web-portál: prezentácia slovenských záchranných zložiek, prevencia, riešenie krízových situácií, osveta. Po piatich rokoch práce sme si ale uvedomili, že ak chceme v tejto oblasti niečo zmeniť, musíme podchytiť deti a mládež. Dva roky sme preto upravovali a vytvárali metodiky, ktoré budú vhodné pre deti na základných školách. V roku 2004 sme spustili vzdelávaciu aplikáciu Mladý záchranár (www.mladyzachranar.sk): prevencia úrazov, násilia, kriminality, ďalších negatívnych spoločenských javov u detí a mládeže a riešenie vzniknutých krízových situácií.

Naše občianske združenie Rescue team Slovakia získalo prestížne ocenenie PRIX E+R+P 2007 za vzdelávací projekt Mladý záchranár. Jednalo sa o medzinárodný špecializovaný veľtrh E+R+P 2007 (Entry + Rescue/Securex + Protec), ktorý sa konal v areáli Incheba Expo Bratislava.

V úzkej spolupráci s Ministerstvom školstva Slovenskej republiky, Štátnym pedagogickým ústavom a odbornými partnermi sme iniciovali vznik preventívno-vzdelávacieho predmetu „Mladý záchranár“, ktorý je ako voliteľný predmet od septembra 2009 na prvom stupni základných škôl. Učebné osnovy pre voliteľný preventívno-vzdelávací predmet „Mladý záchranár“ pre druhý stupeň základných škôl nám Štátny pedagogický ústav schválil v máji 2010. Našim cieľom je ale preventívno-vzdelávací predmet „Mladý záchranár“ pretransformovať na povinný predmet, aby sa v oblasti systémovej a komplexnej prevencie a v riešení krízových situácií podchytili všetky deti v rámci povinnej školskej dochádzky. Metodika dopravnej výchovy projektu „Mladý záchranár“ bola vybraná Výskumným ústavom dopravným zo Žiliny ako najlepšia metodika dopravnej výchovy za Slovenskú republiku do analytickej skupiny BEST SAFETY na úrovni Európskej únie. Naše združenie je signatárom Európskej charty bezpečnosti cestnej dopravy a signatárom Európskej asociácie tiesňovej linky 112.

Do dnešného dňa sme zorganizovali tri ročníky celoslovenskej odbornej konferencie Národná prevencia úrazov a násilia u detí a dorastu v Slovenskej republike. Časopis Mladý záchranár vydávame štyri roky, časopis je štvrťročník. Určený je najmä pre žiakov základných škôl, ale určité témy sú vhodné aj pre deti v materských školách, pre stredoškolákov a poučiť sa môžu aj samotní rodičia. Každé číslo časopisu je súťažné so záverečným testom a súťažným kupónom o zaujímavé ceny, čo je motivujúce pre deti a ich zapojenie sa do súťaží.

Časopis Mladý záchranár:

• skvalitní a uľahčí výučbu nielen voliteľného predmetu Mladý záchranár,

• kvalitatívne prispeje k dosahovaniu lepších výsledkov pri prevencii detí pred negatívnymi javmi ohrozujúcimi život a zdravie,

• dostane do povedomia detí zásady bezpečného správania v škole, doma, v doprave a počas mimoškolských aktivít,

• pomôže deťom osvojiť si riešenie rôznych krízových situácií,

• naučí deti pristupovať zodpovedne k sebe a iným osobám a osvojeniu postojov k spolupatričnosti a vzájomnej pomoci.

Každý informovaný človek o predmete a časopise Mladý záchranár, ktorý bude šíriť tieto informácie a odporúčania vo svojom okolí, môže aj takto niekomu zachrániť život. Raz možno aj sebe, vám, vašim blízkym...veď všetci sme na jednej lodi a pomáhať si v núdzi musíme navzájom.

Veď spoločne nám záleží aj na tom, aby sa naše deti domov každý deň vracali živé a zdravé!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?