Sociálne služby - hľadanie priorít ich ďalšieho rozvoja

Autor: Ľubomír Sečkár | 1.8.2014 o 8:46 | (upravené 1.8.2014 o 9:30) Karma článku: 11,91 | Prečítané:  834x

Chceme a vieme zabezpečiť sociálne služby, ktoré budú spĺňať kritéria a trendy budúceho vývoja?

Ak má štát a územné samosprávy v kompetencii postarať sa o zdravotne ťažko postihnutých, sociálne vylúčených, seniorov, osirelé deti apod. musia sa využívať jestvujúce kapacity, ktoré majú, ale aj hľadať nové formy a zdroje.

Nový fenomén, ktorý vznikol po „nežnej revolúcii“, je nárast skupiny osôb odkázaných na pomoc spoločnosti, predovšetkým detí a mladých dospelých, rodiny, zdravotne postihnutých a seniorov. Mnohí členovia týchto skupín sa z rôznych dôvodov ocitajú vyčlenení na okraji spoločnosti, nútení žiť izolovane, v inštitucionálnych zariadeniach znemožňujúcich plnoprávny a nezávislý život.

Hlavným zámerom podpory v tejto oblasti je dostať tieto skupiny obyvateľov, ohrozené sociálnym vylúčením a prípadne chudobou, späť do komunity, ktorá umožní plnohodnotný život každého z nich.

Transformácia jestvujúcich sociálnych zariadení predpokladá výber vhodného druhu poskytovania sociálnej služby (špecializované zariadenia, domovy sociálnych služieb, podporované bývanie, rehabilitačné stredisko, opatrovateľská služba ....) vychádzajúc z individuálnych potrieb prijímateľov a individuálnej miery podpory, ktorú prijímateľ sociálnej služby potrebuje. Dôraz bude kladený na špecializáciu poskytovaných služieb na jednotlivé cieľové skupiny prijímateľov (napr. občania s mentálnym postihnutím, Dawnovým syndrómom, schizofréniou, Alzhaimerom, atď.) s dôrazom na zameranie odbornosti pracovníkov v oblasti špecifík jednotlivých druhov ochorení a postihnutí – pre aplikovanie najnovších odborných poznatkov a prístupov pri poskytovaní sociálnych služieb.

Cieľom štátu a samospráv preto musí byť proces spojený s riešením existujúcich priestorových podmienok (zmenami fyzického prostredia), v ktorých sa poskytuje alebo zabezpečuje príslušná starostlivosť. Na konci tohto procesu bude kvalitné komunitné prostredie umožňujúce nezávislý individuálny život prijímateľa sociálnych služieb. Prostredie musí byť podobné čo najviac bežnej rodine, so všetkými povinnosťami ale aj právami.

Konkrétne:

• treba nájsť finančné zdroje na rekonštrukcie a modernizácie stavebných objektov existujúcich   zariadení, ktoré sa približujú alebo už poskytujú komunitné služby (musia byť plne bezbariérové),

• investovanie do materiálno-technického vybavenia zariadení vrátane motorových vozidiel pri zriaďovaní terénnych služieb a v domácom prostredí,

• obstarávanie nehnuteľností (aj darom od sponzorov), ktoré budú slúžiť pre poskytovanie komunitnej   starostlivosti.

Ako poslanec Žilinského samosprávneho kraja robím monitoring sociálnych zariadení v pôsobnosti ŽSK. Mojím druhým krokom bude prieskum spokojnosti klientov sociálnych zariadení, v ktorých sú klienti umiestnení. Som presvedčený, že je dôležité poznať a oboznámiť sa aj s názormi a návrhmi klientov, ktorým sú sociálne služby poskytované.

                                                                          

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?